Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
228 postów 1747 komentarzy

W dworku u "hrabiego"

Hrabia Ups-Gafa - Największym złem, na które cierpi świat, to nie siła złych, lecz słabość dobrych - Charles Louis Montesquieu

Relacja wideo z zawodów Red Bull X-Figters. Poznań, Stadion Miejski. 06.08.2011

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie samą polityką człowiek żyje. Post dla ZX10R, Repsola oraz wszystkich miłośników dwóch kółek.

 

 Autor filmu: PoznanPL

 

 Autor filmu: mmpoznan

 

Autor filmu: SpeedTelevison

 

 

 

KOMENTARZE

 • :))))))))
  To ci niespodzianka. Bardzo dziękuję !!!
  Byłem na Red Bull X-Figters, ale w Rotterdamie, trzy lata temu. Duża różnica na korzyść zawodów przy Bułgarskiej. Małysz też był w P-ń.
  Jeszcze raz dzięki :)

  PS Zaraz znajdę - o ile znów nie skasowali - coś co podniosło mi adrenalinę do maksimum.
 • MAMMA MIA!!! :)
  Najpiękniejszy pojedynek jaki widziałem.
  http://youtu.be/FgLE25N_YLQ

  Ten też był fantastyczny.
  http://youtu.be/sfPM77TsGaA

  Repsol, wrzuć coś w kolorze pomarańczy ;)
 • Ja te logo nie widzę ;)
  http://youtu.be/0UsJ80WnpY0
  http://youtu.be/9Eo48RnPFk4

  Małysz
  http://youtu.be/qxL3Eo16GyU
 • Jak oni tak, to ja tak - Rossi vs Stoner
  http://youtu.be/eVUxQh1RlTg
 • @ZX10R
  Cieszę się, że sprawiłem Ci radochę :))))
  Ja również dziękuję!
 • @Hrabia Ups-Gafa z podziękowaniem
  http://youtu.be/sbe12d6B5xY
 • @ZX10R miłego zapinania Pozdro. :)))
  http://youtu.be/9dly5CEKlDU
 • @ZX10R masz pomarańczową nowinę Pozdro :)))
  http://youtu.be/ucF98LHlNuY
 • @Repsol
  Dzięki :)

  Dajesz Repsol czadu. I to z samym Vale!!!
  http://youtu.be/oPX3l2PLmcc
 • @ZX10R no jakbyś nie umiał :)))
  http://youtu.be/eCz-0Ui-Xoc
 • @Repsol
  Słabiutko. Ja jeżdżę tak ;)
  http://youtu.be/KycZk1M7g24
 • @Repsol
  Ja również bardzo dziękuję ;)

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • @Hrabia Ups-Gafa Mistrzu a to przyszłość Pozdro :)))
  http://youtu.be/ABVYdVY_r0s
 • @ZX10R kontrola musi być Kolego POZDRO :))))
  http://youtu.be/dBeS9mUImd4
 • @Repsol
  Piękna maszyna ;) Niestety, nie na moją kieszeń :(

  Pzdr :)
 • @Hrabia Ups-Gafa na nie Mistrzu nie potrzeba ,ZX10R potwierdzi ;)))
  http://youtu.be/VJNtr_Aefp0
 • Chyba se kupię jak psa ogłupię ;)
  http://www.motocykl-online.pl/img/testy/11-2002/marine-turbine/marine-turbine-technologies-y2k-2002-585-01-main.jpg

  Mkniesz po długiej prostej, masz pomiędzy nogami potężną Hayabusę, czujesz się jak demon prędkości wymijając samochody na autostradzie i zapinając właśnie na zegarku 320 km/h. Jednak po chwili wyprzedza ciebie coś, co sprawia, że czujesz się jakbyś stał w miejscu a zaraz potem znika na horyzoncie... nie to nie UFO tylko MTT Y2K.

  Najnowsze dziecko firmy Marine Turbine Technologies z Franklin w stanie Luizjana dysponuje mocą około 320 KM i z palcem w nosie wyprzedza GSX 1300 R by po chwili osiągnąć prędkość ponad 400 km/h (prawie pół macha!!!). Czy to jest nienormalne i niebezpieczne? Tak i o to chodzi, bo po przejażdżce tą maszyną zamiast krwi masz samą adrenalinę...

  Przeszłość

  Pomysł stworzenia MTT Y2K zrodził się w głowach inżynierów z Marine Turbine Technologies w 1998 roku, wtedy właśnie rozpoczęto prace nad projektem. Założeniem konstruktorów było stworzenie motocykla napędzanego silnikiem od śmigłowca, którego produkcja miała być krótkoseryjna, a cena miała oscylować w granicach 150 tys. dolarów amerykańskich. Guru firmy Ted McIntyre zaczynał od śmigłowców, a jego doświadczenie w tej dziedzinie wykorzystano w późniejszym czasie eksperymentując z innymi pojazdami. Montowano turbiny w najróżniejszych maszynach m.in. w ciężarówkach, małych samochodach oraz w łodziach. Zaprojektowanie tego potwora zlecono m.in. Christianowi Travertowi, który solidnie zabrał się do pracy, w międzyczasie odrzucając pomysł zainstalowania turbiny w ramie od choppera. Pierwszy model Y2K po zaprojektowaniu złożono w 3 miesiące. Już w roku 2000 potencjał gotowej maszyny pokazano na torze w Daytonie.

  Po zbudowaniu pierwszego egzemplarza pojawił się zabawny problem, gdyż nie dysponowano odpowiednio długą prostą, aby motocykl mógł się rozpędzić do maksimum. W efekcie uzyskano "zaledwie" 365,3 km/h. Przedstawiciele firmy zapewnili jednak, że ich produkt bez problemu rozpędza się do 250 mil/godz. (402,3 km/h), gwarantując tym samym zwrot pieniędzy w razie niezadowolenia klienta. Jak dotąd nikt jeszcze nie zgłosił się do MTT po zwrot pieniędzy...

  -Proszę pana a co to jest???

  -Silnik synku, silnik...

  To, co wywołuje dreszcze u kierowcy Y2K to silnik, czyli Turbina Rolls-Royce Allison 250 pochodząca z wielozadaniowego śmigłowca Bell Jetranger. Ten helikopter waży około dwóch ton!!! Silnik, który da radę dwutonowej powietrznej gablocie zamontowano w motocyklu ważącym ( już z silnikiem) 230 kg. Panowie z MTT musieli trochę popracować nad kilkoma szczegółami silnika, żeby w ogóle było możliwe ruszenie motocyklem z miejsca - udało się, rusza szybciej niż cokolwiek innego. Jednostkę napędową można podzielić na trzy zasadnicze elementy, turbinę, kompresor oraz komorę spalania.

  -Turbina składa się z jednej lub kilku sekcji, z których w każdej znajdują się wirniki z łopatami. Łopaty są umieszczone na dyskach, które są połączone z szybem prowadzącym do kompresora. Turbina uzyskuje energię dzięki gorącym gazom wylotowym. Gazy wylotowe wylatują z prędkością około 700 mil/h (1126,5 km/h) i mają wtedy temperaturę 1200 stopni Celsjusza. Tak, więc turbina to silnik, który pracuje dzięki gazom uderzającym w łopaty napędzające inne elementy konstrukcji odpowiedzialne za przeniesienie energii.

  -Kompresor pobiera powietrze do silnika, tłoczy je pod ciśnieniem i w takim stanie wysyła do komory spalania.

  Jest ono transportowane specjalnym szybem prowadzącym z turbiny. Łopaty na wirnikach w tej części silnika są tak skonstruowane, aby efektywnie wtłaczały powietrze z zamierzonym kierunku, czyli do komory spalania.

  Przy pełnej mocy łopaty wirników mogą obracać się z prędkością nawet 1000 mil/h (1609 km/h) i przetłoczyć 1200kg powietrza na sekundę. Niesamowite prędkości...

  -Komora spalania pobiera powietrze z kompresora. Powietrze jest mieszane z paliwem wtryskiwanym przez wtryskiwacze znajdujące się w przedniej części komory spalania. Powstała mikstura zostaje spalona w temperaturze ponad 2000 stopni Celsjusza w celu uzyskania jak najwyższej energii cieplnej.

  Silniki tego typu są stosowane w lotnictwie, a zachodzące w nich procesy to niewiarygodne prędkości i temperatury. Między innymi tak ciężkie warunki są przyczyną zastosowania lepszych jakościowo materiałów. Gdyby coś poszło nie tak konsekwencje byłyby makabryczne. Żywotność elementów turbiny oszacowano na 900 godzin, po czym konieczna jest wymiana. Dla przeciętnego motocyklisty przyzwyczajonego do prędkości obrotowych silnika w granicach tych 16 000 Obr/min takie dane jak 50 000 obr/min to kosmos. Swoje imponujące 320 KM Y2K osiąga przy 52 000 obr/min, najwyższy moment obrotowy 576 Nm (!!!) osiąga przy 2000 obr/min - te dane nie wymagają komentarza...

  No dobrze, skoro mamy tu do czynienia z takimi prędkościami obrotowymi itd. to ile ten silnik pali? Zbiornik paliwa o poj. 32 litrów wystarczy na 20 minut beztroskiej jazdy, po czym możemy zatankować (wskazane m.in. paliwo Diesla) i śmigać kolejne 20 minut - po roku takiej zabawy dotarłoby do użytkownika, że wraz z paliwem spalił równowartość kilku salonowych Ninji. Turbina zastosowana w Y2K nie posiada układu chłodzenia, jest uruchamiana hydraulicznie. Zainstalowano tu jednotarczowe sprzęgło suche. Ciekawostką jest, (choć to normalne dla turbin), że motocykl ma jeden bieg (w roczniku 2003 dwa biegi). Potężna moc jest przenoszona z silnika na tylne koło za pomocą łańcucha.

  Jednostka napędowa MTT Y2K to potwór i należy czuć przed nim respekt. Silnik tej maszyny dysponuje mocą w przybliżeniu dwukrotnie większą niż R1 czy ZX10R!!!

  Rama, zawieszenie i heble

  Rama grzbietowa wykonana została ze stopów lekkich. Zastosowano wahacz wleczony. Rozstaw osi jest dłuższy, niż w innych motocyklach, bo wynosi niemalże dwa metry, dokładnie 1803 mm. Taka długość jest oczywista, przy takiej mocy i przyspieszeniach krótsza maszyna fiknęłaby koziołka i po zabawie. Y2K przy ostrym przyspieszaniu nie wyrywa na koło, akurat w tym przypadku to jest zrozumiałe i pożądane.

  Z tyłu zastosowano amortyzator Ohlins, z przodu także. Konstruktorzy zadbali o wysokiej jakości amortyzatory, ale w końcu, czego spodziewać się po maszynie kosztującej tyle, co około12 GSX-erów...

  Hamulce to standardzik, nic nowego, z przodu dwie tarcze po 320 mm z sześciotłoczkowymi zaciskami firmy Brembo, zaś z tyłu pojedynacza tarcza(w niektórych modelach 2 tarcze), z tym, że także 320 mm. O hamowanie nie ma co się obawiać, ponieważ na 230 kg zastosowane wyposażenie powinno spokojnie wystarczyć.

  Przeznaczenie i oszałamiające osiągi

  Na początku warto wspomnieć o ciekawostce, jaką jest brak lusterek wstecznych, zaraz zaraz, przecież skoro uzyskano homologację to musi on posiadać takie wyposażenie i posiada z tym, że w innej formie. Z tyłu zainstalowano kamerę, która daje pełen obraz tego, co dzieje się za nami - a zobaczymy to na wyświetlaczu LCD przy obrotomierzu i prędkościomierzu (oraz wielu innych wskaźnikach pochodzących ze śmigłowca informujących o stanie silnika).Wedle życzenia klienta mogą być montowane także tradycyjne lusterka wsteczne.

  Cała maszyna została dokładnie obudowana i dobrze radzi sobie z oporem powietrza, dobrze wyglądają też reflektory zamocowane bardziej po bokach na przedzie. W 100% MTT Y2K został stworzony do bicia rekordów prędkości. To, że został zaadresowany do bogatych motocyklistów nie ulega najmniejszej wątpliwości. Ten motocykl ma przede wszystkim zaspokoić potrzebę szybkiej i naprawdę ostrej jazdy. Można by powiedzieć, iż jest to dragster ponieważ nie jest to motor turystyczny, ani stworzony z myślą o wyścigach. Do zwykłego ścigacza także nie ma co go porównywać - inna klasa. Jest jednoosobowym bolidem stworzonym do niezwykle dynamicznej jazdy ze wskazaniem na odcinki proste, co jest uwarunkowane prawie dwumetrowym rozstawem osi.

  Długa prosta, cysterna paliwa i zasuwanie po asfalcie z prędkością startującego myśliwca to jego przeznaczenie, ale skoro tak, to po co w ogóle starano się o dopuszczenie go do ruchu po ulicach? Zaryzykuję stwierdzenie, że dla "lansu", bo nie można w tym przypadku mówić o użytkowych atutach tej rakiety, nawet te przyspieszenia nie są nic warte na (przynajmniej naszych) publicznych drogach, a nadziani kolesie bedą kupować samolot na dwóch kołach bo to jest coś, R1 z NOS-em w USA już się przejadła. Y2K to maszyna dla ludzi którzy mogą pozwolić sobie na taki wydatek oraz weekendowe wypady na lotnisko z prywatnym zapasem paliwa (starczającego na miesiąc w zwykłym silniku).

  Bez wątpienia bije on wszelkie rekordy prędkości wśród maszyn z homologacją!!! Kiedy Hayabusy inne ZX12R pocą się na ćwierć mili to MTT 1/4 mili robi w 9,80 sekundy a pod koniec tego odcinka na zegarku ma 268 km/h. Jeżeli masz ciężki nadgarstek to po 15 sekundach od momentu gdy stałeś w miejscu, na prędkościomierzu pokaże się niebotyczne 363 km/h!!! W chwilę potem motocykl osiąga wręcz chore 402 km/h. Jeśli w ogóle będzie komuś dane oglądać na prędkościomierzu trzycyfrową liczbę zaczynającą się na cztery (po znalezieniu odpowiednio długiej prostej) to nie pocieszy się nią za długo, gdyż w zbiorniku paliwko zasuwa do silnika dosłownie z prędkością światła. Cóż, wszystko co dobre szybko się kończy...

  Rakieta? Dragster? Pocisk? - Podsumowanie

  Mimo tego, iż wcześniej próbowałem, to nie przychodzą na myśl odpowiednie (jednoznaczne) słowa by określić "to coś". Jak nazwać obiekt, który jedzie po autostradzie (świszcąc jak samolot) tak szybko, że policyjna "suszarka" może zwariować, policjant chcący nadążyć wzrokiem za mknącym obiektem może skręcić kark a połowa kierowców w samochodach nawet nie zauważy że coś ich właśnie wyprzedziło?

  Jeżeli (a raczej na pewno) panowie z Marine Turbine Technologies tworzyli Y2K z myślą o najszybszej ulicznej maszynie dla zamożnych (cena ok.150 tys dolarów) to udało im się to bez wątpienia. Jednak jaki jest sens tworzenia jednośladu o takich osiągach? Jest mnóstwo piekielnie szybkich dragsterów (motocykli), które zostały stworzone tylko do wyścigów na przyspieszenia. Na drogi przeznaczone są także bardzo dynamiczne ścigacze tj.np. legendarna już Hayabusa czy CBR 1100XX Super Blackbird.

  Wynika z tego, że Y2K "wisi" gdzieś pomiędzy grupami, na jakie podzielono motocykle i dlatego jest jedynym w swoim rodzaju pojazdem motocyklowym, który osiągami przekracza wszelkie granice...

  Dane Techniczne MTT Y2K :

  Silnik: Gazowa turbina Rolls-Royce Allison 250, nie posiada ukł. chłodzenia, uruchamiana hydraulicznie.
  Sprzęgło jednotarczowe, suche. Jeden/dwa biegi (zależnie od modelu).
  Przeniesienie napędu łańcuchem.
  Moc: 320 KM (233,6 kW) przy 52 000 obr/min
  Maks. moment obr. :576 Nm przy 2000 obr/min
  Podwozie: Rama ze stopów lekkich, wahacz wleczony.
  Ogumienie: p./t.:120/60 ZR17/ 200/50 ZR17
  Hamulce: przód: 2x tarcza 320 mm z czterotłoczkowymi zaciskami Brembo, tył: 2x/1x (zależnie od modelu) tarcza 320 mm z czterotłoczkowymi zaciskami Brembo,
  Wymiary: Rozstaw osi 1803 mm, wys. siodła 800mm
  Masa własna : 208,7 kg (z płynami ponad 230 kg)
  Poj. zbiornika paliwa : 34 litry

  Osiągi

  Pr. maks.: 402,3 km/h
  Przyspieszenie na 1/4 mili: 9.8 sec (pr. ok. 268 km/h)
  0 - 363 km/h : 15 sekund
 • Chyba zdecyduję się na wolniejszą maszynę ;)))
  http://tandoorandtravel.files.wordpress.com/2009/12/dodge-tomahawk3.jpg?w=600&h=450
 • @Repsol
  He, he. A żona stoi nade mną z wałkiem ;)
 • Do wyboru, do koloru :)
  Wystarczy położyć lipny kluczyk, ale z fajnym brelokiem na stole w pubie i już masz...

  http://youtu.be/zR5G4zgveF4
 • @Hrabia Ups-Gafa
  Cicho nie widać :)))
 • @ZX10R
  Jutro pogadamy .Pozdro :)))
 • Tak, z powodu zbyt małej kasy biorę to ;)
  http://youtu.be/OtlLmz11uc0
 • Komarek ;)
  http://youtu.be/ZO0pAmliyVY
 • Houston, we have a problem ;)
  http://youtu.be/ZaOVNqA7lBA

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej